الاستومرهای گرافت شده با مالئیک انیدرید (نرم کننده PA و PC)

پلیمرهای ترموپلاستیک نظیر پلی آمید (PA) و پلی کربنات (PC) دارای خواص منحصر به فرد مانند مقاومت و استحکام بالا هستند. اگرچه، در کنار این مزایا به دلیل شکنندگی و ضربه پذیری پایین، برای برخی از کاربردها با محدودیت مواجه هستند. برای برطرف ساختن این محدودیت ­ها، می­ توان از محصولاتی تحت عنوان نرم کننده PA استفاده کرد.

چرا باید از نرم کننده­ PA استفاده کرد؟

نرم کننده­ ها موادی هستند که خواص الاستیک بالایی دارند و با پخش در ماتریس پلیمر پایه، نیروی وارده را جذب کرده، این نیرو را از طریق تحرک زنجیره­ های خود تلف کرده و منجر به عدم شکست پلیمر پایه می ­شوند. برای رسیدن به بهترین پخش و همبستگی با پلیمر پایه، انتخاب نرم کننده سازگار با ماتریس پایه، امری اساسی می ­باشد. در صورت عدم سازگاری دو فاز پلیمری، جدایش فازی در کامپاند رخ داده و به جای بهبود ضربه پذیری، افزایش شکنندگی را شاهد خواهیم بود. 

سازگار کننده TPE مالئیکه

نرم­ کننده PA و PC، می بایست دارای دو ویژگی اساسی باشند: خواص الاستیک مناسب و سازگاری با ماتریس پلیمرهای مذکور. ترموپلاستیک الاستومرهایی همچون TPE، EPDM و SEBS با توجه به قابلیت­ های منحصر به فردشان برای اینچنین کاربردهایی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. اما، به علت عدم سازگاری این پلیمرها با پلیمرهای قطبی نظیر PA و PC، نمی­ توان از این پایه ها به شکل خام استفاده نمود. بهترین راهکار برای برطرف کردن این مشکل، اتصال عامل های قطبی مناسب بر روی زنجیره این پلیمر­ها است که منجر به سازگاری با فاز پلیمر قطبی می شود. مالئیک انیدرید یکی از عامل­ های قطبی است که برای این منظور استفاده می­ شود. قطبیت بالا، واکنش پذیری بالا با پلیمرهای PA و PC، نداشتن اثر سوء بر رنگ و بوی کامپاند نهایی و نداشتن خطرات محیط زیستی، عواملی است که در انتخاب این ماده حائز اهمیت می­ باشند. الاستومرهای گرفت شده با مالئیک انیدرید (TPE-g-MA) می توانند به عنوان نرم کننده PA و بهبود دهنده ضربه پلیمرهای پلی آمید و پلی کربنات عمل کنند. 

 

نرم کنندگی پلی آمید و پلی کربنات در ریسایکل و بازیافتی (r-PA و r-PC)

با افزایش مصرف پلیمرهای مهندسی، به تبع حجم ضایعات آن­ها نیز گسترش می­ یابد. بازیافت چه از نظر مدیریت هزینه و چه از نظر حفظ منابع، در سالیان اخیر مورد توجه صنعتگران حوزه پلاستیک قرارگرفته است. شکست زنجیره های پلیمری بازیافتی، منجر به افت ضربه پذیری در مقایسه با مواد نو یا ویرجین، می شود. پلیمر­های ضایعاتی به دلایل مختلفی ممکن است دچار تغییراتی در زنجیره های مولکولی شوند و در نتیجه دچار افت خواص به نسبت مواد نو شوند. با افزودن موادی به ساختار این پلیمر­ها، خواصی از این پلیمرها که پیش از این دچار افت شده، مجددا بهبود پیدا کرده و قابل جایگزینی مواد نو می­ شوند. یکی از این خواص، خواص ضربه پذیری آن­ها می­ باشد.

مواد نرم کننده ریسایکل PA با برقراری پیوند میان زنجیره های پلیمری و همچنین، با خواص الاستیکی که دارند، به منظور بهبود ضربه پذیری به کار می ­روند. با استفاده از نرم کننده ریسایکل PA، محدودیت های استفاده مجدد مواد بازیافتی کاهش یافته و منجر به کاهش قیمت مواد اولیه مصرفی می­ گردد. نرم کردن ریسایکل PA بایستی به گونه ای باشد که با درصد مصرف اندک نرم کننده PA، خواص مدنظر را بهبود بخشیده و منجر به افت دیگر خواص پایه پلیمری نشود. برای مثال، استفاده از درصد مصرف غیر بهینه نرم کننده پلی آمید، منجر به افت استحکام این پلیمر خواهد شد.

 

شرکت آریا پلیمر پیشگام در راستای برطرف سازی نیاز مشتریان، محصولات زیر را به عنوان نرم کننده پلیمر های قطبی، در سبد محصولات خود قرار داده است.

Aria Couple 1933: سازگار کننده مالئیکه بر پایه TPE (نرم کننده PA).

Aria Couple 1946: سازگار کننده مالئیکه بر پایه TPE (نرم کننده PA).

Aria Couple 1947: سازگار کننده مالئیکه بر پایه TPE (نرم کننده PA و PC).

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نرم کننده پلی آمید و پلی کربنات (سازگار کننده TPE مالئیکه) با کارشناسان فروش شرکت آریا پلیمر پیشگام تماس بگیرید. ما از تامین نیاز های شما بسیار خرسند خواهیم بود.