رونق مشروط تولید در نیمه ‌‌دوم سال

رونق مشروط تولید در نیمه ‌‌دوم سال

رونق مشروط تولید در نیمه ‌‌دوم سال

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت روند تولید صنعتی در کشور را در شش ماهه اول سال جاری و تداوم آن در شش ماه آتی به دلیل توجه به عمق ساخت داخل مناسب اعلام کرد.

به نقل از دنیای اقتصاد، مهدی صادقی‌نیارکی، در حاشیه گشایش نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: بخش‌های مختلف اقتصادی کشور به دلیل بعضی از محدودیت‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند ولی بخش صنعت به دلیل توجه به افزایش عمق ساخت داخل و جایگزینی واردات وارد مرحله افزایش تولید در کالاهای مزیت‌دار شده است.

وی ادامه داد: در شش ماه دوم مشروط به تامین به موقع منابع ارزی و نقدینگی مورد نیاز از سوی نهادها و موسسات پولی و بانکی؛ دستاوردهای مناسبی در حوزه رونق تولید و افزایش صادرات خواهیم داشت.

نیارکی همچنین با تبیین سیاست‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع مزیت‌دار گفت: برگزاری میزهای تخصصی و همچنین افزایش عمق ساخت داخل از جمله برنامه‌های اولویت‌دار در وزارت صمت است.

وی با اشاره به توسعه صادرات غیر نفتی برای معرفی محصولات ساخت ایران به اقصی نقاط دنیا تصریح کرد: توجه به صادرات غیرنفتی منجر به ارزآوری و همچنین تامین نیازهای ارزی حوزه تولید می‌شود.

نیارکی با اشاره به وضعیت صنعت در شش ماه اول سال‌جاری گفت: در بخشی از صنایع که عمق ساخت داخل بیشتری دارند، رونق تولید عمیق‌تر است ولی بعضی از صنایع که برای تامین مواد اولیه؛ واسطه‌ای و تامین زنجیره لجستیک نیاز به واردات دارند، در تلاش هستیم تا با تامین به موقع مواد اولیه، محصولات صنعتی در شرایط مناسبی وارد بازار شوند.

صادقی‌نیارکی درباره اعلام گزارش‌هایی در زمینه رشد مثبت صنعتی بیان کرد: بیشتر صنایعی که عمق ساخت داخل بیشتری دارند مانند کانی‌های غیرفلزی و آنهایی که وابستگی کمتری به مواد اولیه واسطه‌ای و تجهیزات دارند، صدق می‌کند و ما این رشد را هم در وزن صادرات و هم در تولید بخش بنگاه‌هایی که جایگزین واردات شده‌اند، مشاهده کرده‌ایم.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *