آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

هفته گذشته دادوستدهای محصولات پتروشیمیایی بورس کالا در حالی سپری شد که در دو بازار پلیمری و شیمیایی رقابت‌های قیمتی در برخی از گریدها نمایان شد.

آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی بود که مجموعه سیگنال‌هایی که سبب ایجاد انگیزه در بین خریداران برای ثبت سفارش خود با نرخی بالاتر از قیمت پایه می‌شوند، روندی نزولی را در پیش گرفته و تا پایان هفته افت نرخ را به ثبت رساندند.

در بازار محصولات پلیمری هر سه داده مهم معاملاتی یعنی میزان عرضه، تقاضا و حجم دادوستدها در بازار فیزیکی بورس کالا صعود‌ی شدند.

به طوری که طی هفته گذشته 83‌ هزار و 37 تن مواد اولیه پلیمری در بورس کالا عرضه شد که رشد 14‌درصدی را نسبت به هفته قبل  از آن نشان می‌دهد. میزان تقاضا نیز با خیز 57 ‌درصدی، به میزان 75 هزار و 500 تن به ثبت رسید.

اگرچه این میزان از تقاضا هنوز هم به اندازه قابل قبول نرسیده است اما در شرایطی که موج جدید شیوع ویروس کرونا آغاز شده، افت بهای ارز و قیمت نفت در بازارهای جهانی و خبرهای سیاسی اخیر که همه و همه ترویج دهنده ذهنیت کاهشی در بین اهالی بازار هستند را توجیه می‌کند.

معاملات پلیمرها در بورس کالا تا اواسط هفته گذشته از آرامش نسبی برخوردار بود به طوری که عموم دادوستدها در قیمت‌های پایه یا با رقابت اندک قیمتی انجام شدند.

اما در روز سه‌شنبه رقابت قیمتی بر سر خرید برخی از گریدهای پلی‌اتیلن‌ها دیده شد و این مواد اولیه تا 40 درصد قیمت پایه مورد رقابت قرار گرفتند.

در نهایت طی هفته گذشته به میزان 54 هزار و 377 تن از انواع مواد اولیه پلیمری مورد دادوستد قرار گرفت که در مقایسه با هفته ماقبل حکایت از رشد 62 درصدی دارد.

اینکه محرک‌های اصلی این بازار نوسان کاهشی را تجربه می‌کنند، فرضیه تداوم ذهنیت کاهشی در بین اهالی بازار را محتمل می‌کند. چرا که بهای ارز نوسان متمایل به کاهش آرام نرخ را تجربه می‌کند. بازارهای جهانی نفت خام نیز روند کاهشی در پیش گرفته‌اند.

به طوری که نوسان بهای نفت در بازارهای جهانی سبب شد که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در لحظه تنظیم این گزارش به 62 دلار و 65 سنت برسد که تغییرات روزانه منفی 81/ 0درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین تغییرات ماهانه بهای نفت نیز افت قیمت نفت را در این بازه زمانی جدی‌تر ارزیابی کرده و منفی 74/ 7 درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت‌های جهانی تاثیر محدودی بر معادله کشف نرخ پایه طی هفته گذشته برجای گذاشته‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مجموعه عواملی که به عنوان محرک این بازار یا تزریق تقاضا برای خرید به شمار می‌روند، قدرت چندانی برای تزریق رونق به معاملات را به همراه ندارند.

مگر اینکه در روزهای آینده اتفاق‌های جدیدی رخ دهد که با توجه به آغاز موج جدید و قدرتمند شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از مشاغل از ابتدای هفته بعید به نظر می‌رسد.

هفته‌ای کاهشی برای معاملات شیمیایی‌ها

شیمیایی‌های بورس کالا اما معاملات هفته گذشته را با افت داده‌های موثر معاملاتی به پایان رساندند. به طوری که حجم دادوستد آنها از هر دو مسیر تقاضا و میزان عرضه‌ها تحت فشار قرار گرفته و با افت  19 درصدی به میزان  25 هزار و 482 تن به ثبت رسید. زیرا هر دو نیروی اصلی بازار یعنی عرضه و تقاضای مواد اولیه شیمیایی در هفته گذشته کاهشی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *