مستربچ بهبوددهنده چاپ لیزری

    در بسیاری از کاربردهای صنعت پلاستیک نیاز به قابلیت نشانه‌گذاری بر روی سطوح قطعات پلاستیکی توسط اشعه لیزر وجود دارد. این کاربردها می‌توانند برای ثبت علائم و یا زیباسازی سطوح درکاربردهای تزئینی و یا ثبت لیبل، نکات تولید و سایر اطلاعات باشند. این خاصیت در درج اطلاعات برای شناسایی توسط دستگاه بارکدخوان بر روی محصولاتی مانند سیم، کابل، لوله، صفحات الکترونیکی، ظروف نگهداری مواد غذایی یا دارویی و قطعات ماشین (قطعات موتور مانند باتری) مورد نیاز است. با این وجود ترکیبات پلیمری مانند پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، مشابه بسیاری از پلیمرها قابلیت جذب نور لیزر را نداشته و در نتیجه امکان نشانه‌گذاری توسط لیزر را به‌صورت دائم و با وضح بالا ندارند. به همین دلیل نیاز به ترکیبات و افزودنی‌های مناسب جهت ایجاد حساسیت سطح به اشعه لیزر را دارند.

    این ترکیبات منجر به علامت‌گذاری بر سطوح پلاستیک‌ها شده تا توانایی خوانش توسط دستگاه‌های نوری و بارکدخوان برای این مواد ایجاد شود. مستربچ بهبوددهنده چاپ لیزری حاوی درصد مطلوب افزودنی‌ها در پایه پلیمری مناسب جهت ایجاد این قابلیت برای قطعات بر پایه پلی‌الفین‌ها طراحی شده است. افزودن 2 تا 3 درصد از این مستربچ قابلیت ثبت علائم به شکل خوانا و با تضاد رنگ مطلوب نسبت به زمینه بدون تغییر در سایر خواص را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است علایم ایجاد شده توسط لیزر بر روی سطوح پلاستیکی دارای مزیت خوانش توسط دستگاه بارکدخوان و پایداری بالا نسبت به چاپ‌های جوهری است.

مستربچ بهبوددهنده چاپ لیزری

چاپ لیزری روی قطعات

روش‌های چاپ معمول روی پلاستیک

Ink-jet printing

Code sticker

ایراد این روش‌ها

    دوام و عمر محدود و حساسیت به عوامل محیطی برای تخریب دارند و برای همین معمولاً نیاز به اصلاح قبل یا حتی بعد از چاپ دارند. مکانیزم آنها چسبندگی است که بحث قطبیت و آب‌دوستی در آن مؤثر است. اما روش علامت‌گذاری با لیزر، یک روش چاپ دائمی و مقاوم است و نیاز به اصلاح سطح قبل از چاپ نیست؛ ولی اغلب پلیمرها به طول موج لیزر حساس نیستند و نمی‌توانند این اشعه را جذب کنند. برای همین نیاز به افزودنی‌ای مانند تری اکسید آنتیموان دارند. این ماده با جذب اشعه لیزر، تغییر ساختار می‌دهد و تضاد رنگی ایجاد می‌کند. در حقیقت یک واکنش در اثر نور یا حرارت لیزر انجام می‌شود. پیگمنت‌های سیاه و سفید و بعضی از پرکننده‌ها هم می‌توانند در این فرآیند، کمک‌کننده باشند. سرعت بالا و خوانش با بارکد از مزایای چاپ لیزر است.

چاپ لیزری روی پلاستیک ها

چاپ لیزری روی پلاستیک‌ها

مستربچ‌ بهبوددهنده چاپ لیزری آریا پلیمر پیشگام

Aria Add 2100: مستربچ بهبوددهنده چاپ لیزری

 

    لطفاً برای خرید و کسب اطلاعات بیش‌تر درباره مستربچ بهبوددهنده چاپ لیزری شرکت آریا پلیمر، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. ما از تأمین نیازهای شما بسیار خشنود خواهیم بود.