اکسیداسیون

آنتی اکسیدانت‌های مورد مصرف در پلیمرها برای جلوگیری از تخریب و افت خواص محصولات

هنگامی که محصولات پلیمری در محیط قرار می‌گیرند، در اثر حضور اکسیژن دچار تخریب اکسیداسیونی می‌شوند، و به دنبال آن زرد شده و حالت خشک پیدا می کنند، خواص فیزیکی مکانیکی آن ها افت پیدا می کند، و در نهایت عمر سرویس دهی آن ها کوتاه می شود. در واقع به دلیل تابش نور خورشید، افزایش دما و فرآیند کردن پلیمرها، رادیکال های آزاد در پلیمرها ایجاد شده، که با اکسیژن هوا وارد واکنش شده و منتشر می شوند و این سیکل ادامه می یابد. در نتیجه به مرور زمان زنجیرهای پلیمری شکسته شده، و خواص آن ها کاهش می یابد.

در تصویر شماتیک زیر سیکل اکسیداسیون نشان داده شده است :

مستربچ آنتی اکسیدانت

وظیفه آنتی اکسیدانت‌ها، جلوگیری از انتشار رادیکال های آزاد در پلیمرها می‌باشد و با دو روش این کار را انجام می‌دهند :

۱- با دادن یک هیدروژن (معمولاً از  OH یا NH) به رادیکال آزاد، عمل می کنند. رادیکالهای ایجاد شده معمولاً به وسیله رزونانس پایدار می شوند و مانع انتشار در مراحل بعدی می گردند.

۲- با پراکسید (ROOH) تولید شده در فرآیند اکسیداسیون واکنش داده، مانع ایجاد رادیکال شده و پلیمرها را محافظت می کنند.

آنتی اکسیدانت‌ها انواع متفاوتی داشته و مستربچ‌های حاوی آنها، بسته به پایه پلیمر و شرایط قرار گرفتن محصول نهایی به مشتریان پیشنهاد می گردند.

میزان مصرف آنتی اکسیدانت ها در PP، به دلیل وجود کربن نوع سوم نسبت به PE بیشتر می باشد. همچنین HDPE به دلیل دمای بالای فرآیند، نسبت به LLDPE و LDPE نیاز به آنتی اکسیدانت بیشتری دارد.

 

لطفا جهت آشنایی بیشتر با مسترچ‌های تولیدی شرکت آریا پلیمر (به ویژه مستربچ آنتی اکسیدانت)،  اینجا را کلیک کنید و یا برای ارتباط با کارشناسان فروش آریا پلیمر اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =