مستربچ مشکی (Black Masterbatch)

    آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از محصولات پلاستیکی به‌رنگ مشکی هستند؟ در گذشته بیش‌تر تجهیزات الکترونیکی، مانیتور یا کیبوردهای سفید کامپیوتر بسیار محبوب بودند، اما اکنون و به‌تدریج به‌رنگ مشکی تغییر یافته‌اند تا سلیقه مشتری را برآورده کنند. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف مستربچ مشکی می‌‌پردازیم که توسط بسیاری از تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی در سراسر جهان برای رنگ‌آمیزی و بسیاری از اهداف دیگر استفاده می‌شود. مستربچ مشکی، دومین مستربچ رنگی پرمصرف در دنیا است که با نام‌های مستربچ کربن بلک و مستربچ دوده نیز شناخته می‌شود. این مستربچ به‌دلیل مزایای فراوان، در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارد. برطبق برخی از گزارش‌ها، بازار این مستربچ حدود 2.4 میلیارد دلار در سال 2021 تخمین زده می‌شود که تا سال 2026 به حدود 3 میلیارد دلار خواهد رسید. مستربچ مشکی حاوی غلظت بالایی از رنگ‌دانه مشکی، پلیمر پایه و افزودنی‌های خاص است که به‌شکل گرانول تولید می‌شود.

مستربچ مشکیمستربچ مشکی

 

مزایای استفاده از مستربچ مشکی

    تثبیت نور UV: مستربچ مشکی حاوی موادی است که خاصیت تثبیت نور فرابنفش را دارا هستند. این افزودنی‌ها به محافظت از محصولات پلاستیکی در برابر اثرات مضر نور فرابنفش، مانند محو شدن رنگ، شکنندگی و تخریب کمک می‌کند؛ که درنتیجه، مستربچ سیاه را به انتخابی ایده‌‌آل برای کاربرد در محیط بیرون، مانند فیلم‌های کشاورزی، لوله‌‌ها و قطعات خودرو تبدیل می‌‌کند، جایی که محافظت در برابر نور خورشید بسیار مهم است.

    رنگ‌آمیزی مؤثر: مستربچ مشکی دارای خواص رنگ‌‌آمیزی استثنایی است و تولیدکنندگان را قادر می‌‌سازد تا به رنگ‌‌های سیاه عمیق، غنی و یک‌نواخت در محصولات پلاستیکی دست یابند. این موضوع به‌ویژه در صنایعی که زیبایی‌شناسی نقشی حیاتی دارد، مانند خودروسازی، کالاهای مصرفی و بسته‌بندی بسیار ارزشمند است.

    هزینه کم‌تر: با استفاده از مستربچ مشکی، تولیدکنندگان می‌توانند بدون نیاز به مقادیر زیاد رنگ‌دانه یا رنگ، به رنگ مشکی مورد نظر در محصولات پلاستیکی دست یابند، که منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها می‌شود؛ زیرا مستربچ مشکی در مقایسه با خرید رنگ‌های جداگانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

    فرآیندپذیری بهتر: مستربچ مشکی فرآیندپذیری پلاستیک را در حین اکستروژن، قالب‌گیری تزریقی یا قالب‌گیری دمشی بهبود می‌بخشد. هم‌چنین جریان مذاب بهتری ایجاد می‌کند، خطر نقص قطعه را کاهش می‌دهد و سطح صاف‌تر محصولات را تضمین می‌کند.

    از ویژگی‌های منحصربفرد مستربچ دوده نسبت به بیش‌تر رنگ‌دانه‌های دیگر، تولید این محصول به‌صورت مستربچ و به‌شکل گرانولی است که دارای چندین مزیت برای مصرف‌کننده است، از جمله:

    پراکندگی بالای مستربچ در محصول نهایی

    پایداری حرارتی بالا

    فرآیندپذیری راحت

    قیمت مناسب

    امتزاج‌پذیری بالا با پلاستیک‌ها و در نتیجه ماندگاری طولانی رنگ مشکی

    و توانایی استفاده از دیگر مواد افزودنی مانند مستربچ‌های آنتی یووی، کمک فرآیند، رطوبت گیر و…

کاربردهای مستربچ مشکی

    به‌طور کلی، مستربچ مشکی به‌طور گسترده در محصولات پلاستیکی خانگی و سایر صنایع پلیمری استفاده می‌شود. لوازم جانبی خودرو، لوله‌های اکسترودشده، فیلم‌های کشاورزی و بسیاری از تجهیزات فنی با مستربچ مشکی تولید می‌شوند.

مستربچ مشکی در صنعت خودروسازی

    شاید باورکردنی نباشد که بیش‌ترین کاربرد مستربچ مشکی یا کربن بلک در تولید خودرو است. از زمانی که استفاده از پلیمرها با دیدگاه کاهش وزن و شکست قیمت‌ها رونق گرفت، تقاضا برای مستربچ مشکی به‌سرعت افزایش یافت.

کاربرد مستربچ مشکی در صنعت خودروسازیکاربرد مستربچ مشکی در صنعت خودرو

مستربچ مشکی در صنعت بسته‌بندی

    یکی از کاربردهای معمول مستربچ دوده در فیلم‌های بسته‌بندی مانند کیسه زباله، کیسه خرید و … است. همان‌طور که پیش از این توضیح داده شد، شکل گرانولی محصول مستربچ مشکی باعث پراکندگی بهتر رنگ‌دانه و در نتیجه ایجاد سطح صاف در کیسه‌های زباله می‌شود.

مستربچ مشکی در صنعت بسته بندیکاربرد مستربچ مشکی در صنعت بسته‌بندی

مستربچ مشکی در لوازم خانگی

سلیقه بسیاری از افراد در لوازم خانگی به‌سمت و سوی رنگ‌های تیره و مات تمایل پیدا کرده است. از این میان، رنگ مشکی بدلیل جذابیت و نمای خاصی که در دکوراسیون منازل ایجاد می‌کند، محبوبیت ویژه‌ای دارد.

کاربرد مستربچ مشکی در صنعت لوازم خانگی

مستربچ مشکی در صنعت لوله و اتصالات

لوله و اتصالات، تیوپ، نرده و… از جمله تولیداتی هستند که مصرف بالایی از این مستربچ در محصولاتشان دارند. استفاده از مستربچ مشکی در این محصولات نه تنها ظاهر زیباتر به آنها می‌دهد، بلکه یک لایه محافظتی برای افزایش پایداری در برابر عوامل محیطی، شیمیایی، سایش و ضربه ایجاد می‌کند.

مستربچ مشکی در صنعت لوله و اتصالاتکاربرد مستربچ مشکی در صنعت لوله و اتصالات

مستربچ مشکی در صنعت ژئوممبران

    استفاده از مستربچ مشکی در ژئوممبران‌ها باعث پایداری حرارتی و مقاومت در برابر نور فرابنفش UV می‌شود. هم‌چنین رنگ‌دانه مشکی مورد استفاده در این مستربچ‌ها باعث کاهش تخریب پلیمر پایه ژئوممبران‌ها خواهد شد.

مستربچ مشکی در صنعت ژئوممبرانکاربرد مستربچ مشکی در صنعت ژئوممبران

مستربچ مشکی (Black Masterbatch) شرکت آریا پلیمر پیشگام

Aria Add 2191: مستربچ مشکی

 

لطفاً برای خرید و کسب اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. ما از تأمین نیازهای شما بسیار خرسند خواهیم شد.