انواع چسب های بین لایه ایی

چسب‌های بین لایه‌ای چسب‌هایی عامل‌داری هستند که به منظور بهبود چسبندگی در لایه میانی در ساختارهای چندلایه قرار می‌گیرند تا بین اجزای ناسازگار در این ساختار، چسبندگی مطلوب ایجاد نمایند. این چسب‌ها در لوله‌های چندلایه، فیلم‌های چندلایه بسته‌بندی و لمینیت‌های کاغد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چسب بین لایه ایی مخصوص روکش پلی اتیلن به لوله های فلزی (Adhesive Granule (Top Coat

چسب بین لایه‌ای برای فیلم‌های بسته‌بندی

فیلم‌های بسته‌بندی چندلایه با ساختاری خاص برای استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی طراحی شده‌اند. این فیلم‌ها به دلیل توانایی جلوگیری از نفوذ اکسیژن و رطوبت، قابلیت محافظت از مواد غذایی برای مدت طولانی را دارند. این توانایی به کمک ترکیب پلیمرهای قطبی و غیرقطبی در ساختار فیلم چندلایه حاصل می‌شود. اما به دلیل ناسازگاری بین اجزا چسبندگی ضعیفی بین لایه‌ها وجود دارد. برای رفع این مشکل نسل نوینی از چسب‌ها با عنوان چسب بین لایه‌ای طراحی شده‌اند.

چسب بین لایه‌ای در ساختار فیلم چندلایه

پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن به عنوان پلیمرهای معمول مورد استفاده در تهیه فیلم به کمک فرایند کواکستروژن با پلیمرهای قطبی مانند EVOH، PA و PET در ساختاری چندلایه ترکیب می‌شوند. اما چالش اصلی در این فیلم‌ها کیفیت چسبندگی بین لایه‌های ناسازگار موجود است. بر همین اساس، چسب بین لایه‌ای با عاملیتی و عملکردی دوگانه به عنوان بهبود دهنده چسبندگی و سازگارکننده بین دو لایه استفاده می‌شود.

 کامپاند چسب بین لایه Tie Layer

چسب پایه پلی اتیلن جهت چسبیدن کاغذ به فیلم پلی اتیلن

چسب بین لایه‌ای برای لوله‌های چندلایه

لوله‌های با ساختار چندلایه حاوی پلی‌اتیلن و یا پلی‌اتیلن شبکه‌ای به عنوان لایه‌های بیرونی و لایه فلزی از آلومینیوم یا استیل به عنوان لایه مرکزی دارای جایگاه ویژه در سیستم‌های لوله‌کشی هستند. این لوله‌ها به دلیل ساختار و ترکیبات مورد استفاده در برابر نفوذ اکسیژن عایق هستند و پایداری ابعادی قابل توجهی دارند. این لوله‌ها برای کاربردهای جدید که به دما و فشار بالا نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چسب بین لایه‌ای در لوله‌های PEX-AL

چنین عملکردی از ترکیب لایه‌های قطبی و غیرقطبی ایجاد می‌شود. اما چنین ساختاری دارای چسبندگی ضعیف بین اجزا است که برای رفع آن از چسب بین لایه‌ای استفاده می‌شود. این چسب با توجه به عاملیت دوگانه منجر به ایجاد پیوند قوی بین لایه‌های پلی‌الفینی (PE یا PEX) با لایه فلزی (Al یا Steel) خواهد شد. چینین عملکردی امکان تولید لوله‌هایی با خواص مناسب و بهینه را به سازندگان آن خواهد داد.

 چسب بین لایه مخصوص لوله۵ لایه-PERT PEX

چسب پایه پلی اتیلن جهت آب بند اتصالات فشار قوی آبیاری

چسب بین لایه‌ای آریا پلیمر پیشگام

شرکت آریا پلیمر پیشگام تولیدکننده چسب بین لایه‌ای برای فیلم‌های بسته‌بندی چندلایه با توجه به ملزومات مورد نیاز برای مصرف‌کننده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد خواص و کاربردهای این محصول می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.